Argeşul - Opt premii I la concursul internaţional World Dance Sport Federation

Finalul lunii noiembrie a fost unul cu emoţii pentru micii dansatori ai clubului argeşean „Alex-Dance” Piteşti, care au performat timp de trei zile pe scena Sălii Apollo din Bucureşti. Concursul internaţional World Dance Sport Federation a adus în Capitală aproape o mie de copii din întreaga lume, în maratonul WDSF Bucharest Open, desfăşurat sub egida Federaţiei Române de Dans Sportiv. În cadrul acestei importante competiţii, Argeşul a fost reprezentat de patru trupe ale clubului „Alex-Dance”, pregătiţi de profesor Gabriela Tănase şi antrenor Cristian Tănase. Sarcina juriului nu a fost deloc uşoară, participanţii fiind extrem de bine antrenaţi. Cu toate astea, pe categoriile de vârstă şi pe stilurile de dans la care au participat copiii argeşeni, premiile I le-au revenit în totalitate. Astfel, cei mai mici dansatori ai trupei Honey, categoria 3-7 ani, au obţinut premiile I la dans clasic şi dans modern „Majorete”. Grupul The Dolls, categoria 8-10 ani, şi trupa Brânduşa, categoria de vârstă 10-12 ani, au câştigat premiile I la folclor internaţional şi dans clasic. Nici adolescentele de la Harmony, cu vârste între 13 şi 17 ani, nu s-au lăsat mai prejos, obţinând premiile I la ambele secţiuni de dans. Rezultatele obţinute vin să îmbogăţească palmaresul copiilor, dar şi al profesorilor antrenori, care au câştigat cele mai importante premii aproape la fiecare concurs la care au participat, devenind un reper în dansul clasic şi dansul sportiv argeşean.